Treść artykułu

Światowy Dzień Postaci z Bajek

W dniu 5 listopada nasi uczniowie w zespołach klasowych oraz podczas zajęć świetlicowych włączyli się w międzynarodową akcję czytelniczą pod hasłem „Dzień postaci z bajek”. Nauczyciele, wykorzystując książki, filmy i audiobooki, przenieśli uczniów w świat bajek i baśni. Uczestnicy spotkania bardzo chętnie włączali się w czytanie, wskazując ilustracje i symbole PCS. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek. Uczniowie rozwiązywali zagadki, rozpoznawali utwór po ilustracji, rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja bajkowych przebrań. Podczas zajęć omawiano cechy bohaterów. Zwracano uwagę na przekazywane w bajkach wartości oraz wzorce postaw i zachowań. Uczniowie opowiadali o swoich ulubionych bajkach, wykonywali plakaty oraz rysunki do bajek. Podczas czytania wykorzystano także książki fakturowe umożliwiające zmysłowe poznanie treści oraz puzzle z ulubionymi bohaterami. Ten dzień był wyśmienitą okazją do rozwijania zainteresowań książką, wzbogacenia słownictwa, kształcenia postaw moralnych oraz rozwijania uczniowskiej kreatywności.